Öğrenci Koçluğu Sistemi

Özel Etimesgut Anaşehir Anadolu Lisesi’nde tüm sınıflarda eğitim koçluğu sistemi uygulanır. Her öğrencimize atanmış bir öğretmenimiz bulunmaktadır. Sistem şöyle işlemektedir. Okul idaresi tarafından, öğrencilerimizin tamamı,  öğretmenlerimiz arasında eşit bir şekilde dağıtılır. Bu çalışmaya öğrenci, veli, öğretmen, okul rehberlik servisimiz ve okul idaremiz birlikte yürütür. Öncelikle; öğrenci, öğretmen, veli rasında bir sözleşme imzalanır. Çalışmada gönüllülük esastır. Önce öğretmen, sözleşmenin içeriğini, yıl içinde yapmayı planladığı çalışmaları ve projeleri veliye ve öğrenciye anlatır.  Daha sonra aralarında hazırlanmış olan sözleşme imzalanır.

Koç öğretmen, öğrencileri ile en az on beş günde bir görüşme planlar ve bu görüşmeler en az 30dk. olacak şekilde koç öğretmen ve öğrenci arasında bireysel olarak yapılır. Görüşmelerin tarihi, konusu ve içeriği bir önceki görüşmede belirlenir. Görüşmelerde bir sonraki görüşme tarihine kadar, öğrencinin kapasitesi de dikkate alınarak, hedef soru çözüm sayıları, konu tamamlamaları, hedef net sayıları vs. belirlenebilir. Koç öğretmen yapılan her görüşmeden sonra, soru çözüm, konu tamamlama ve net artış hedeflerini azar azar arttırarak öğrencisinin motive olmasını ve sınava düzenli ve verimli şekilde hazırlanmasına yardımcı olur.

Öğrenci ile 15 günde bir düzenli görüşmeler bu şekilde yapılırken, öğrenci velisi de 15 günde bir telefonla bilgilendirilir ve en az 2 ayda bir de veli ile yüz yüze görüşme organize edilir. Bu görüşmeye gerekirse öğrenci de dahil edilerek, gelişmeler ve yapılacaklar hakkında taraflar bilgilendirilir. Buradaki amacımız; velinin çocuğunun başarısı hakkında bilgi sahibi olması ve en önemlisi aileyi eğitim sürecine dahil etmektir. Aile ile işbirliği öğrenci başarısı üzerinde olumlu bir etki yaratmaktadır.

Öğrencilerimize yönelik yapılacak olan koçluk çalışması için okul rehber öğretmenimiz, dönem başında bir toplantı organize ederek, kullanılacak formlar, sınav sistemi, sınav hazırlığının önemi vs. konularda öğretmenleri bilgilendirir. Aynı zamanda öğrencilerle yaptığı bireysel görüşmelerde ve toplu görüşmelerde çalışmanın önemi hakkında öğrencileri teşvik eder.

Ölçme Değerlendirme Uzmanımız da sınav sonuçlarına göre öğrenci başarısını, okul başarısını analiz eder. Eksik konuları tespit ederek, öğrenci ve öğretmenlerimizi bilgilendirir.

Okul idaremiz öğretmenler, öğrenciler ve veliler arasında yapılacak toplantıları ve görüşmeleri organize eder, görüşmelerin sağlıklı şekilde yapılmasını sağlar, deneme sınavlarını organize eder, sınavlar için gerekli düzenlemeleri yapar, gerekli kurumlar ile yazışmaları yapar, karşılaşılan sorunlarla ilgili çözüm yolları oluşturur.

Anaşehir Anadolu Lisesi’nde uyguladığımız koçluk sistemi ile öğrencilerimiz yapabildiklerinin en iyisini yapar, motivasyon en üst düzeye çıkarılarak, yapılan çalışmalardan verim elde edilir.

Anaşehir Koleji’nde başarı şansa bırakılmaz.